EZAN VAKTİ NAMAZ VAKİTLERİ – Sıkça Sorulan Sorular

Widget - Araç Takımı

EZAN ALARMI VE BİLDİRİMLER

NOT: Telefon sessizdeyken ezan alarmı çalmaz.

Çünkü uygulama ilk yüklendiğinde, ezan alarmları kapalı olarak geliyor. Ezan alarmlarının çalışması için uygulamayı açarak alarm sayfasında istediğiniz vakitteki alarmları aktif hale getirebilirsiniz. İmsak, güneş, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere istediğiniz vakitler için tam zamanında ya da öncesinde alarm kurabilirsiniz. Alarm sayfasında alarm sesini de seçebilirsiniz.

Telefonunuzun “Rahatsız Etme” ya da “Uyku Odağı” özelliği aktif olduğunda bildirimler sessiz olarak size ulaşır. Özellikle geceleri telefonlar otomatik olarak uyku moduna geçer ve bu nedenle bildirimler sesli olarak çalmaz. Sesli bildirim almak için seçtiğiniz odak moduna Ezan vakti uygulamasını eklemeniz gerekmektedir. “Uyku Odağı” aktif olduğunda telefonunuzun kilit ekranında “Uyku” butonu aktif olur. “Uyku” butonuna basılı tutarak özellikler moduna geçiniz ve aşağıdaki adımları takip ediniz.

uyku-odak-uygulama-ekleme-rahatsız-etme-modu

Çünkü IslamiQ Ezan Vakti uygulaması ilk yüklendiğinde, ezan bildirimleri kapalı olarak geliyor. Ezan bildirimlerinin çalışması için uygulamayı açarak bildirim sayfasında istediğiniz vakitteki bildirimleri açabilirsiniz. İmsak, güneş, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere istediğiniz vakitler için tam zamanında ya da öncesinde alarm kurabilirsiniz. Bildirim sayfasında alarm sesini de seçebilirsiniz.

Çünkü, bildirim sesleri Apple tarafından 30 saniye ile kısıtlanmıştır ve maalesef biz bu süreyi aşamıyoruz. Ezanın tamamen okunmasını ya da ilahilerin tamamının okunmasını (3-5 dakika) biz de çok isteriz ama 30 saniyeden sonrası çalışmıyor. Detaylı bilgiye buradan Apple’ın ilgili sayfasından ulaşabilirsiniz. https://developer.apple.com/documentation/usernotifications/unnotificationsound

Bildirimlerin devam edebilmesi için uygulamayı birkaç günde bir açmanız gerekmektedir.

REKLAM

IslamiQ: Ezan vakti namaz vakitleri uygulamasının geliştirilmesinin masraflarını karşılayabilmek için uygulamada reklam gösterilmektedir. Reklamları “Destek Ver” butonu ile kaldırarak pro sürüme geçebilirsiniz.

Reklamlar için global reklam ağlarını kullanıyoruz ve kumar, cinsellik, çöpçatan, politik gibi kategorileri yasaklıyoruz; ama bazen bu tür reklamlar bizim bilgimiz olmadan gösterilebiliyor.

Sizlerden de ricamız bu tip reklamlar çıktığında reklamın köşesinde “x” işaretli butona tıklayarak reklamı rapor etmeniz.

Sizi rahatsız eden reklamların ekran görüntülerini de alıp bize gönderirseniz bu reklamı envanterimizden kaldırmak için ilgili reklam ağına iletebiliriz.

Ek olarak destek paketi alarak hem reklamları kaldırabilirsiniz, hem de uygulamanın geliştirilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

KIBLE PUSULASI

IslamiQ: Ezan Vakti Namaz Vakitleri uygulaması, telefonun pusulasını kullanmaktadır. Eğer telefonun pusulası doğru çalışmazsa, uygulama içindeki kıble pusulası da doğru çalışmaz. Pusula etraftaki manyetik alanlardan ya da manyetik kılıflardan etkilenebilir.

EZAN SAATİ

Ezan saatleri hesaplamalarımız Diyanet ile uyumlu yapmaya çalışıyoruz ama bazen farklılıklar olabiliyor. Farklı olan bölgeleri uygulamanın ayarlar ekranında “öneri şikayet bildir” seçeceği ile bize bildirirseniz düzeltmeye çalışırız.

Sabah ezanı saati her ilde ya da ilçede farklılık gösterebilmektedir. Bulunduğunuz bölgeye göre hesap yaparak alarm kurabilirsiniz. Mesela güneşten 1 saat önce ya da imsaktan yarım saat sonra gibi.

30 günlük ezan vakti hesaplamarını maalesef sunucumuzdaki hesaplama tekniklerinin performansı yüzünden uzatamıyoruz. Bazen 30 günden az hesapladığımız da oluyor.

WIDGET / ARAÇ TAKIMI

Widgetlerın güncellenmesi birkaç saniye sürebilmektedir. Ana ekranda sağ-sol kaydırma yaparak yardımcı olabilirsiniz.

iPhone cihazlarda kilit ekranında bir şey göstermek mümkün değildir.

GENEL

Telefonunuzun şarjını korumak amacıyla konum adresiniz uygulama kapalıyken otomatik güncellenmez. Sadece ana ekrana girdiğinizde hesaplama yapar ve eğer konumunuz farklıysa ekranın üst kısmında size uyarı mesajı verir.

Hatalı olduğunu düşündüğünüz hadisler ve ayet meallerini lütfen uygulamanın ayarlar ekranında “öneri şikayet bildir” seçeceği ile bize bildiriniz.

Şu an için yalnızca App Store’da iOS için hizmet vermekteyiz.